Terenska nastava

JEDAN NASTAVNI DAN U OSIJEKU

Učenici zajedno s učiteljima naše škole prvi su dan nakon prvosvibanjskoga produženoga vikenda proveli u Osijeku na terenskoj nastavi.

Polazak iz Ilače bio je u osam sati ispred škole. Oko devet sati dva su autobusa, i svi učenici iz matične i područnih škola, stigla na prvo odredište: Gradska i sveučilišna njižnica.

Učenici su uz stručno vodstvo upoznali i obišli sve odjele kako bi jednoga dana, kada budu srednjoškolci ili studenti, znali gdje se nalazi odjel koji trebaju. Zanimljivo je bilo čuti priču o povijesti zgrade u kojoj se danas nalazi knjižnica, naime, sjedište Gradske i sveučilišne knjižnice  smješteno je u kući Gillming – reprezentativnoj gradskoj vili izgrađenoj početkom 20. stoljeća. Gradilište su kupili Matilda i Ladislav Gillming, kako bi na njemu izgradili kuću za jednu od svojih kćeri - Matildu Gillming ml., koja se zaručila i udala za Vjekoslava Hengla, osječkoga odvjetnika i dogradonačelnika. Zgrada je izgrađena 1906. godine i bila je obiteljska kuća i odvjetnički ured.

Sljedeće odredište bila je Slavonska televizija gdje su učenici vidjeli kako nastaje televizijski program, kako nastaju vijesti i prilozi.

Vidjeli su prave, velike kamere, odjel montaže emisija. Nekoliko je  „hrabrih“ učenika sudjelovalo u  prijepodnevnome programu koji je išao uživo, a razgovarali su s voditeljima o školi i izvanškolskim aktivnostima. Prilog možete pogledati ovdje.

Nakon posjete televiziji prošetali smo centrom grada i uputili se prema osječkoj šetnici uz Dravu. Put nas je vodio prema kompi.

Uživali smo u ugodnoj šetnji, a učenicima je vožnja kompom bila novo i uzbudljivo iskustvo.

Obilazak zoološkoga vrta koji je  pun zanimljivih životinja te igra na obližnjem igralištu umorili su učenike pa smo krenuli prema posljednjem odredištu – McDonaldsu gdje su učenici ručali i zabavili se uz igračke koje su dobili u paketima s obrokom.

Zanimljiv i uzbudljiv dan, iskustvo i novo znanje koje će učitelji iskoristiti u nastavi obogatili su svakoga na svoj način.

Izlasci iz učionice u vidu terenske ili izvanučioničke nastave  iskustveni je oblik učenja i odličan je način kako učenici, i da ne znaju, najbrže i učinkovito stječu znanja koja su  potrebna kako bi se snalazili u situacijama koje ih očekuju.

Više fotografija možete pogledati u našoj foto-galeriji.

objavio: Helena Lukadinović   datum: 17. 5. 2015.