Dan sjećanja na žrtve Vukovara i Škabrnje

Dan uoči obljetnice pada grada Vukovara učenici su naše škole obilježili Dan sjećanja na žrtve Vukovara. Osim tradicionalnoga paljenja svijeća u spomen na sve žrtve Domovinskoga rata, pripremljen je prigodni  program.

Program sjećanja na žrtve Vukovara započeo je animiranim filmom Vukovar kroz povijest koji kronološki prikazuje razvoj Vukovara od prapovijesti do danas u kojemu je vidljivo kako se Vukovar postupno razvijao, rastao i postao grad za ugodan život sve do devedesetih godina prošloga stoljeća kada ga je prekinuo osvajački rat. U nastavku film prikazuje ponovno buđenje i dizanje grada iz pepela sve do danas kada je Vukovar opet mjesto u kojemu su ljudi sretni.
U drugome dijelu programa prisjetili su se učenici svih žrtava rata, posebno žrtava u mjestu Škabrnja čije je mnoge stanovnike, istoga dana kada je padao Vukovar, pobila okupatorska vojska.

Ove su godine nositelji projekta bili učenici šestoga razreda. Rezultate svojega jednomjesečnoga rada izložili su plakatima, izlaganjima, recitacijama i literarnim radovima.

Lektirna knjiga Stjepana Tomaša Mali ratni dnevnik bila je središnja tema na osnovi koje su učenici govorili o uzrocima rata, ali i o načinima kako se rat, a time i žrtve, mogao spriječiti. Govorili su, nadalje, šestaši o osjećajima glavne junakinje -  djevojčice Cvijete: o njezinoj zabrinutosti za roditelje koji rade, o samoći, strahu i konačno o osjećajima kada je morala otići iz rodnoga grada jer se rat zahuktavao. Pisali su, zatim, antiratno pismo onima koji su rušili sve pred sobom i poručili im kako se nadaju da im savjest nikada neće biti čista.

Recitacijom pjesme Tomislav  Vladimira Nazora podsjetili smo se borbe Hrvata za domovinu u vrijeme kralja Tomislava.

Literarne radove domoljubne tematike napisao je i pročitao je svaki šestaš, a u pjesmama su iznesene rodoljubne i domoljubne poruke i osjećaji.

« Prosinac 2017 »