Vukovaru i Vučedolu u pohode

U prvome obrazovnome  razdoblju, prema  Planu i programu Škole, učenici  od petoga do osmoga razreda  posjetili su Vukovar.

Učenici su autobusom došli u Vukovar. Prvo je odredište bila Vukovarska bolnica i to Muzej Opće bolnice Vukovar gdje su učenici vidjeli podrumske prostorije koje su izgledom jednake kao što su bile za vrijeme opsade Vukovara  tijekom ljeta i jeseni  1991. godine. Dokumentarni film, kojeg su učenici pogledali, svjedoči o teškim vremenima bolnice te o osoblju bolnice koje je nevjerojatnim naporima uspjelo liječiti bolesne, spašavati ranjene.  Nakon što su odgledali film obišli su prostorije bolnice u kojima  su liječnici, medicinsko osoblje i bolesnici živjeli u nemogućim uvjetima. Zaprepastila nas je činjenica da se tijekom opsade Vukovara ondje rodilo čak šest beba.

Sljedeće je odredište bila vukovarska vojarna  gdje su učenici mogli vidjeti prave tenkove,  rovove, bunkere. Vodič u vojarni bio nam je  bojnik Batinić koji je učenicima pokazao „minsko polje“ i ujedno nas upozorio te podsjetio  kako postupiti ako  bilo tko od nas nađe takvu minu. Proveo nas je bojnik Batinić improviziranim logorom kako bismo shvatili uvjete života i užas koji su doživjeli hrvatski branitelji koje su pripadnici tzv. JNA i paravojne vojske zarobili i odveli u zatočeništvo u Srbiju. Čuli smo i kako su se vodile bitke i naučili što je vojna strategija i zašto je važna.

Memorijalno groblje  u Vukovaru u svakome pobudi tugu za žrtvama Domovinskoga rata, ali i ponos na one koji su dali najviše – svoj život, za današnju slobodu. Obišli smo grobove i svi zajedno zapalili svijeću za spomen svima koji su ondje pokopani.

U Muzeju Vučedolske kulture upoznali smo se s prapoviješću našega zavičaja i o razvoju i životu čovjeka u ovim krajevima. Radi se o muzeju koji prikazuje život i postignuća vučedolske kulture koja slovi za najstariju europsku civilizaciju. Stalni postav čine predmeti pronađeni na arheološkim nalazištima, a koji datiraju iz 3000. do 3300. godine prije Krista.  Naučili smo da su Vučedolci  pronašli prvi kalendar i prvu pilu u Europi, da su imali izuzetno bogatu kuhinju, keramičarstvo o čemu svjedoče pronađeni predmeti tijekom istraživanja ovoga lokaliteta. Stalni postav podijeljen je u 19 cjelina na oko 1200 kvadrata.

Nakon svih obilazaka ručali smo u restoranu Adica i puni znanja i zadovoljni krenuli natrag u Ilaču.

« Prosinac 2017 »