22. travnja – Dan planeta Zemlje

Stara indijanska tradicija je da kada se uzme nešto sa Zemlje, morate vratiti nešto nazad.

„ Vratiti Zemlji“  je tema ovogodišnjeg Dana  planeta Zemlje, koji se obilježava na svim kontinentima brojnim događanjima posvećenim očuvanju i zaštiti okoliša.

U našoj školi učenici likovne skupine su izradili pano „ Najonečišćenija mjesta na svijetu“.

Na karti svijeta  izrađenoj od novinskog papira označili su  „prljava“ mjesta, a šestaši su ispisali eko poruke.

Popis  najonečišćenijih mjesta i nešto više o našem planetu možete i sami pronaći na

Kako biste i vi pridonijeli očuvanju planeta Zemlje  reciklirajte otpad.

-    Staklo je materijal koji se u potpunosti može reciklirati, a da bi staklena boca bačena u prirodu nestala potrebno je 4000 godina. Stoga, staklene boce odlažite u posebno označene kontejnere.
-    Papire odlažite u posebne kontejnere jer ćete na taj način pridonijeti čuvanju šuma i zaštiti okoliša.
-    Baterije sadrže teške metale koji zagađuju okoliš. Također, i za njih postoje posebni kontejneri u koje se trebaju odlagati.
-    Za razgradnju plastičnih boca u prirodi potrebne su stotine godina. Njih možete odložiti u posebne kontejnere ili ih vratiti u trgovine koje nude tu mogućnost uz povratnu naknadu.
-    Racionalno koristite vodu.
-    Štedite energiju, gasite sva svjetla koja vam ne trebaju te kućanske aparate.