Dani hrvatskoga jezika

Odlukom Hrvatskoga sabora iz 1997. godine u Republici Hrvatskoj održavaju se Dani hrvatskoga jezika.

Po tebi se poznajemo, jeziče Hrvata

Tjedan obilježavanja dana hrvatskoga jezika je 11.-17. ožujka u čast objavljivanja Deklaracije o nazivu i položaju hrvatskoga jezika koja je objavljena 17.ožujka 1967. u časopisu Telegram.

U našoj smo školi tjedan dana tijekom  nastave hrvatskoga jezika učili i istraživali o povijesti jezika i  pisali literarne radove o jeziku.

Učenici su petoga razreda pisali literarne radove o jeziku i pogledali su dokumentarni film o Baščanskoj ploči.

Učenici su šestoga razreda u skupinama izlagali o početcima hrvatske pismenosti. Posebne su skupine učenika šestoga razreda tjedan dana  pratile medije i bilježile jezične nepravilnosti u govoru i pismu. Rezultate  su istraživanja izložili u prezentacijama.

Sedmaši su naučili u čemu je, za hrvatski jezik, važnost Fausta Vrančića, Bartola Kašića i Ljudevita Gaja. Osmaši su igrom znanja, a zatim  i snalažljivosti pokazali koliko poznaju glagoljicu, slovničke i pravopisne norme te su se na trenutak uživjeli u ulogu lektora.

Svi smo zajedno uredili  plakat koji sadrži mnoge fotografije spomenika i jezikoslovaca i gramatičara koji svjedoče o hrvatskim pismima, gramatikama, rječnicima i hrvatskome jeziku u dalekoj prošlosti.

Učenica Laura Kolarević pokazuje gradove u kojima su nastali dokumenti na bosančici.

Učenici Katarina Kolarić i Filip Bruner izlagali su o glagoljici

Učenici Tea Peulić, Danijel Lukšić i Karmela Vulić izlagali su o pogrješkama iz medija