Obveze upisnih povjerenstava osnovnih i srednjih škola

Razrednici u osnovnoj školi u sklopu sata razrednika i profesionalnog informiranja i usmjeravanja sa svojim učenicima tijekom cijelog završnog razreda u osnovnoj školi razgovaraju o upisu u srednje škole. Važno je naglasiti da kod sustava NISpuSS tijekom samih upisa, nakon što bude omogućena prijava u sustav, nastavnici sa svojim učenicima provjere ispravnost osobnih podataka (ime i prezime roditelja, datum rođenje, ocjene). Nastavnici su zaduženi da učenicima označe dodatne bodove, ispišu prijavnicu i označe je kao dostavljenu u sustavu.

Osnovne škole sustavom imaju omogućen uvid u prijave svojih učenika i informacije o njihovim sklonostima i željama, a naposljetku i o tome koji su program i školu učenici upisali, tako da pravovremeno mogu reagirati ako dođe do neke poteškoće prilikom samih upisa.
Razrednici i upisna povjerenstva osnovnih škola u sustavu NISpuSS-a pristupaju putem mrežne stranice www.upisi.hr/oss na kojoj redovito dobivaju sve ažurne informacije i vrlo je važno za vrijeme upisnog roka redovito pratiti službenu mrežnu stranicu.
Upisna povjerenstva srednjih škola do samih upisa imaju obvezu unijeti planske vrijednosti i objaviti natječaj za upise u srednje škole, sve navedeno ih obavještava nadležno Ministarstvo znanosti i obrazovanja. Za sustav NISpuSS-a važno je pravovremeno ovjeriti točnost svih podataka (izborni predmeti, dodatni predmet koji vrednuje škola, natjecanja koja se boduju, vrijeme ispita za dodatne provjere). Sve se navedene obavijesti prate na službenoj mrežnoj stranici za upisna povjerenstva srednjih škola www.upisi.hr/srs.
Srednje škole imaju uvid u bodovno stanje učenika koji su prijavili obrazovne programe u njihovoj školi i informaciju o tome na koje je mjesto na svojoj ljestvici prioriteta pojedini učenik smjestio njihovu školu.
Trenutkom objave konačnih ljestvica poretka učenici stječu pravo upisa u program obrazovanja najvišega prioriteta u kojem se nalaze u sklopu upisne kvote. Konačne ljestvice poretka više se ne mijenjaju. Objavom konačnih ljestvica poredaka učenik ima mogućnost ispisa upisnice na mrežnoj stranici NISpuSS-a (www.upisi.hr) koju je dužan dostaviti u srednju školu u koju se upisuje (potpisanu od strane učenika i roditelja/staratelja), a upisno povjerenstvo srednje škole zaprima dostavljenu upisnicu i dodatnu dokumentaciju, ako je ima, nakon čega je označava u sustavu.
Nakon što su učenici ostvarili pravo upisa nastavnici u srednjim školama imaju mogućnost u sustavu rasporediti učenike u razredne odjele te tako uređene podatke o učenicima na jednostavan način prenijeti u e-Maticu za ustanovu za koju su ostvarili pravo upisa.

objavio: Helena Lukadinović   datum: 3. 5. 2017.

« Rujan 2017 »